Międzynarodowy Magazyn Prawa Nieruchomości „TRENDS Legal Magazine”
Oddajemy w Państwa ręce pierwszy numer kwartalnika „TRENDS Legal Magazine” – Real Estate Law. Został on przygotowany i opracowany przez naszą Kancelarię we współpracy z kancelariami prawnymi z 62. krajów świata (członków organizacji The Law Firm Network), które to dostarczyły autorskie artykuły prawne o bardzo interesującej i aktualnej tematyce.
Ideą przyświecającą powstaniu publikacji jest promocja wiedzy o uwarunkowaniach i systemach prawnych (w kontekście prawa nieruchomości) krajów, z których wywodzą się Członkowie Organizacji. Ma ona na celu zawiązywanie współpracy międzynarodowej między inwestorami, deweloperami i pośrednikami w obrocie nieruchomościami, jak również zachętę i ułatwienie ekspansji lokalnych kapitałów na rynki zagraniczne.
Prawnicy specjalizujący się w obszarze prawa nieruchomości dzielą się swoją praktyczną wiedzą, omawiają konkretne przypadki oraz wyrażają swoje przewidywania co do dalszej ewolucji i zmian obowiązujących przepisów (w tym w związku ze stanem pandemii COVID-19).
Zachęcamy do pobrania materiału, a w razie pytań do kontaktu.

PRZECZYTAJ INNE WPISY
Warunki zabudowy po nowemu – rewolucja w prawie budowlanym w 2026 roku
Decyzja o warunkach zabudowy to kluczowy dokument umożliwiający realizację inwestycji na terenach nieobjętych planem miejscowym. Jednak od 1 stycznia 2026 roku procedura jej uzyskania przejdzie znaczącą transformację. Skrócenie ważności decyzji do 5 lat, zastąpienie...
Stwierdzenie nieważności decyzji o pozwoleniu na budowę
Czy wiesz, że Twoje pozwolenie na budowę może zostać unieważnione nawet po latach? Przeczytaj, w jakich sytuacjach organ administracyjny może stwierdzić jego nieważność i jakie to ma konsekwencje.
Projekt ustawy o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji zamieszczono informację o rozpoczęciu prac legislacyjnych nad ustawą o rozwiązaniach służących zwiększeniu dostępności gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Projekt ten w dniu 06.02.2025 r. trafił do uzgodnień...
Wygaśnięcie i uchylenie pozwolenia na budowę
Ostateczna decyzja o pozwoleniu na budowę może zostać wyeliminowana z obrotu prawnego nie tylko poprzez stwierdzenie jej nieważności, może też wygasnąć lub zostać uchylona.
Ustawa o zmianie ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, czyli czym jest miejski plan adaptacji
Nowelizacja przepisów dot. ochrony środowiska wprowadza szereg aktów prawnych w celu utworzenia miejskich planów adaptacji w dużych i średnich miastach, obowiązkowo i na jednolitych zasadach oraz których ustalenia będą uwzględnianie w planowaniu przestrzennym.
Obiekty zbiorowej ochrony w ustawie o ochronie ludności i obronie cywilnej
Nieruchomościowy blog prawny Kancelarii TURCZA W dniu 1 stycznia 2025 r. w życie weszły przepisy ustawy z dnia 5 grudnia 2024 r. o ochronie ludności i obronie cywilnej („Ustawa”). Jak wskazano w uzasadnieniu do projektu Ustawy Celem regulacji jest podniesienie poziomu...
Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę, a poprzedzające ją decyzje
Przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę (PNB) obejmuje przenoszenie praw i obowiązków administracyjnych inwestora. Decyzje środowiskowe mogą być przenoszone, natomiast konserwatorskie i zgody na wycinkę są nieprzenoszalne. Warto poznać przepisy, aby uniknąć problemów prawnych.
Przymiot strony w postępowaniu o wydanie decyzji o pozwoleniu na budowę, która jest planowana na nieruchomości obciążonej
W postępowaniu o pozwolenie na budowę kluczowe jest prawidłowe ustalenie stron, w tym właścicieli nieruchomości władnących, jeśli obiekt oddziałuje na ich działki. Niewłaściwe ich określenie może skutkować uchyleniem decyzji lub opóźnieniami inwestycji.
Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego – duże zmiany dla deweloperów i wyższe koszty budownictwa wielorodzinnego
Nieruchomościowy blog prawny Kancelarii TURCZA Z dniem 1 sierpnia 2024 wchodzą dwie nowelizacje rozporządzeń dotyczących warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Początkowo zmiany...
Nowelizacja przepisów budowlanych – co się zmieni od sierpnia 2024?
Nowelizacja przepisów budowlanych od 1 sierpnia 2024 r. wprowadza kluczowe zmiany: obowiązek 25% terenów zielonych przy budynkach, minimalną powierzchnię lokalu 25 m², pomieszczenia dla rowerów, izolacyjność akustyczną drzwi 37 dB oraz place zabaw dostosowane dla osób z niepełnosprawnościami.