ul. Grochowska 56, Poznań

Konsekwencje przekształcenia prawa użytkowania wieczystego dla realizacji inwestycji na nieruchomościach objętych przekształceniem – wybrane zagadnienia

sie 2, 2019

Aktualny i ważki temat jakim jest uwłaszczenie gruntów przeznaczonych na cele mieszkaniowe budzi w praktyce wiele wątpliwości. Z uwagi na krótki okres obowiązywania ustawy, kilkukrotne jej nowelizacje – dokonywane zresztą wskutek zaistniałych wątpliwości wynikłych w praktyce i dostrzeżonych luk prawnych – niejednokrotnie ocena konsekwencji przekształcenia i jego wpływu na inwestycje jest trudna. Konsekwencje przekształcenia to kolejna kwestia jaką musi wziąć pod uwagę inwestor, szczególnie jeśli inwestycja była już realizowana przed wejściem w życie ustawy, kiedy to nie były znane szczegóły przekształcenia. Pamiętać należy, że prace legislacyjne choć toczyły się przez dłuższy czas, to nabrały zawrotnego tempa pod koniec tego procesu i to wówczas ukształtował się de facto tekst ustawy. Z uwagi na powyższe należy dokonać weryfikacji założeń inwestycyjnych i ocenić jakie dodatkowe ryzyka mogą się zaktualizować w związku z przekształceniem.

Jednym z podstawowych jest ryzyko czasowe. Pamiętać należy, że dokonywanie jakichkolwiek czynności prawnych, które wymagają wpisu w księdze wieczystej prowadzonej dla przekształconej nieruchomości (albo mogącej potencjalnie podlegać przekształceniu) wymaga uprzedniego uzyskania zaświadczenia o przekształceniu. Praktyka pokazuje, że notariusze nie chcąc blokować zamierzeń Stron dotyczących nieruchomości wykazują przychylność i skłonni są dokonywać czynności bez przedkładania zaświadczenia (odpowiednio formułując akty notarialne adekwatnie do zaistniałej sytuacji). Przykładem może być zbycie nieruchomości lub ustanowienie na niej ograniczonego prawa rzeczowej. Jednak większość czynności notarialnych, których przedmiotem są nieruchomości wymaga wpisu w księdze wieczystej. I to właśnie na etapie rozpoznania wniosku wieczystoksięgowego wnioskodawca zobowiązany jest do uzupełnienia braku formalnego – w postaci zaświadczenia o przekształceniu właśnie. Zważywszy na fakt, że termin wydania to co do zasady 4 miesiące (w przypadku jego wydania na wniosek) powyższe okoliczności zdecydowanie prowadzą do znacznego spowolnienia obrotu i ograniczają swobodę dokonywania czynności na rynku nieruchomości.

Kolejne ryzyka to ryzyka natury prawnej. Jednym z zagadnień, które się może nasuwać wątpliwości jest kwestia łączenia nieruchomości przekształconych, w szczególności czy fakt przekształcenia i ujawnienia w księdze wieczystej roszczenia o zapłatę opłaty przekształceniowej może blokować połączenie nieruchomości. Roszczenie wpisywane jest z urzędu w księdze wieczystej na podstawie zaświadczenia o przekształceniu. Na wstępie należy wspomnieć, że ustawa „przekształceniowa” nie zawiera w tym zakresie żadnych szczegółowych uregulowań, zatem należy się odwołać do zasad ogólnych wynikających z ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zwykle połączenie odbywa się przez przeniesienie jednej nieruchomości lub jej części do księgi wieczystej prowadzonej dla drugiej nieruchomość lub poprzez założenie dla łączonych nieruchomości nowej księgi wieczystej. Ustawa o księgach wieczystych i hipotece dopuszcza łączenie nieruchomości obciążonych różnymi prawami i roszczeniami.

Zasadą jest, że do księgi wieczystej do której przeniesiona jest nieruchomość przenoszone są wszelkie obciążenia i prawa ujawnione w księdze wieczystej dotychczas prowadzonej dla tej nieruchomości. Nieruchomości obciążone ograniczonymi prawami rzeczowymi mogą być jednak połączone tylko wtedy, gdy uprawnieni ułożą się co do pierwszeństwa tych praw na całej połączonej nieruchomości. Powyższe reguły stosuje się odpowiednio do wyznaczenia pierwszeństwa praw osobistych i roszczeń, które ujawniono w księdze wieczystej. Po połączeniu nieruchomości w jedną obowiązek ponoszenia opłaty przekształceniowej będzie obciążał nieruchomość jako całość. O ile księgi wieczyste nieruchomości łączonych będą miały ujawnione roszczenia na rzecz tych samych podmiotów nie powinno rodzić to żadnego problemu. Może się jednak zdarzyć, że jedna z nieruchomości w dniu przekształcenia należała do Skarbu Państwa a druga z nich do jednostki samorządu terytorialnego albo obie należą do dwóch różnych jednostek samorządowych. W takiej sytuacji konieczne będzie ustalenie pomiędzy tymi podmiotami (dawnymi właścicielami nieruchomości) pierwszeństwa tych roszczeń. Fakt ujawnienia w księdze wieczystej roszczenia o zapłatę opłaty przekształceniowej i brak porozumienia pomiędzy uprawnionymi co do pierwszeństwa roszczeń może być zatem pośrednią przyczyną niemożności prawnego połączenia nieruchomości.

Podsumowanie

Zagadnień rodzących dodatkowe ryzyka prawne na gruncie ustawy „przekształceniowej” jest z pewnością znacznie więcej. Nie sposób ich wszystkich omówić w ramach niniejszego opracowania. Zalecamy Państwu zatem przy ustalaniu planów inwestycyjnych wobec nieruchomości przekształconych lub mogącymi podlegać przekształceniu w przyszłości wzięcie pod uwagę przepisów tej ustawy.

Stan prawny: 04.07.2019 r.

Podstawa prawna:

– Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności tych gruntów

– Ustawa z dnia 6 lipca 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece

Autor:

Magdalena Stępień

Magdalena Stępień

Radca Prawny

Email: m.stepien(et)turcza.com.pl
Telefon: +48 61 666 37 60
 

Mec. Magdalena Stępień jest specjalistką w zakresie prawa nieruchomości i procesu inwestycyjnego.

PRZECZYTAJ INNE WPISY

Najnowsza nowelizacja prawa budowlanego – duże zmiany dla deweloperów i wyższe koszty budownictwa wielorodzinnego

Nieruchomościowy blog prawny Kancelarii TURCZA Z dniem 1 sierpnia 2024 wchodzą dwie nowelizacje rozporządzeń dotyczących warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego. Początkowo zmiany...

Nowelizacja przepisów budowlanych – co się zmieni od sierpnia 2024?

Nieruchomościowy blog prawny Kancelarii TURCZA Nowelizacja przepisów dotyczących warunków technicznych dla budynków i ich usytuowania, wprowadzona przez Ministra Rozwoju i Technologii 27 października 2023 r., wchodzi w życie 1 sierpnia 2024 r. Choć pierwotnie miała...

Zmiany w projekcie budowlanym – liczenie powierzchni całkowitej i zabudowy po nowemu

Nieruchomościowy blog prawny Kancelarii TURCZA Z dniem 1 kwietnia weszły w życie zmiany dotyczące liczenia powierzchni całkowitej i zabudowy. Wraz z tą nowelizacją ustawodawca planował wprowadzić również obowiązek przeprowadzenia analizy akustycznej, jednakże...

Przeniesienie autorskich praw majątkowych do projektu architektonicznego a ich realna ochrona

BLOG Stworzony przez projektanta projekt stanowi utwór w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych - dalej: „Ustawa”, który podlega ochronie z tytułu praw autorskich. Źródło: unsplash.comPrzedmiot umowy o przeniesienie praw...

Nowe rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

Z dniem 1 kwietnia 2024 r. wejdą w życie nowe przepisy w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowe przepisy mają ograniczyć nadużycia deweloperów na rynku nieruchomości tzw. „patodeweloperka”.

Rząd ogłasza nowy program kredytowy w zamian bezpiecznego kredytu 2%

Ruszyły konsultacje projektu „Mieszkanie na start”, którego zadaniem będzie wspieracie kredytobiorców chcących kupić pierwsze mieszkanie. W 2024 r. przeznaczone zostanie na ten cel 500 mln zł. Program uruchomiony będzie od połowy tego roku.

Deweloperski Fundusz Gwarancyjny

Została uchwalona nowa ustawa deweloperska tj. ustawa o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Dowiedz się więcej!

Budowa wiaty bez administracyjnych formalności

W pierwszej kolejności wskazać należy, że w prawie budowlanym nie znajdziemy definicji „Wiaty”. W Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych wspomniano: „Za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie…

Zgłoszenie robót niewymagających pozwolenia na budowę a sprzeciw

Inwestycje niewymagające pozwolenia na budowę Nie zawsze koniecznym jest uzyskiwanie pozwolenia na budowę. Niektóre inwestycje można wybudować na podstawie zgłoszenia z projektem budowlanym. Inwestycje, które można zrealizować po zgłoszeniu budowy z projektem…

Nowelizacja przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności

Z dniem 31 sierpnia 2023 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o gospodarce nieruchomościami, stanowiąca kolejny etap eliminacji instytucji użytkowania wieczystego z polskiego systemu prawnego. Dowiedz się więcej!

TURCZA Kancelaria Radców Prawnych

ul. Grochowska 56, 60-347 Poznań

+48 61 666 37 60

kancelaria@turcza.com.pl

O nas

Dzięki opiece prawnej świadczonej przez TURCZA Kancelarię Radców Prawnych mogą Państwo skupić się wyłącznie na swoim biznesie. My zapewnimy narzędzia i wsparcie doświadczonych prawników, aby był on jak najbardziej efektywny. Zapraszamy do współpracy.

Zapraszamy również na stronę internetową Kancelarii: turcza.com.pl

Copyright © 2024 TURCZA Kancelaria Radców Prawnych. All rights reserved.